четвер, 29 червня 2017 р.

Бодін лінукс - краса і мінімалізм

Однією з проблем масового переходу на лінукс є те, що користувачі старих ПК лякаються погіршення швидкодії своїх систем через перехід на нове ПЗ.

Ось і я давно шукав лінукс для своїх старих ПК. Перепробував декілька варіантів (Xubuntu, Lubuntu, Debian з різними середовищами, Puppy тощо). Всі вони мають добрі й погані риси. З кожним оновленням старому комп'ютерові стає все тяжче і тяжче. Втім, тяжчими стають програми для доступу в інтернет (firefox, chromium). 

І от нещодавно примітив щось нове - Бодін Лінукс (Bodhi Linux). Дистрибутив - заснований на тому ж Ubuntu LTE. Але як виявилося доволі гарний і зручний. А найголовніше - мінімалістичний. В ньому не знайдеш купу сервісів, які невідомо чим займаються. Він не завантажує море бібліотек про всяк випадок. Він використовує кеш в ОЗП для пришвидшення роботи. І, найголовніше, він використовує стандартні репозитарії Ubuntu. А це означає, що всі існуючі в ньому програми доступні для встановлення через apt-get.

Відразу зауважу, що цей текст я пишу з Bohdi Linux + Firefox.

Вводимо uname -a і бачимо:
Linux username 3.16.0-4-586 #1 Ubuntu 3.16.7-ckt25-2 (2016-04-08) i686 athlon i686 GNU/Linux

Подивимося cat /etc/lsb-release:

DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=16.04
DISTRIB_CODENAME=xenial
DISTRIB_DESCRIPTION="Bodhi Linux"


Я свідомо взяв Legacy варіант, щоб він краще працював на старенькому Atlon з 512Мб ОЗП. І працює від доволі непогано.

Центр керування пакетами теж специфічний - це просто веб-сайт, на якому є ссилки на рекомендовані пакети з кожної категорії. А, оскільки в центрі керування використовується браузер Midori, то клацнувши на ссилку можна відразу встановити пакет. На сайті почитати опис пакету, побачити знімки з екрану, а також відразу можна проголосувати за улюблений пакет, таким чином піднявши рейтинг більш корисних пакетів. І працює цей механізм на кілька порядків краще, ніж центр управління пакетами Ubuntu. Нічого зайвого, а найкорисніше зверху.

Після встановлення ви не матимете більшості програм. Всі їх треба доставляти. Але собі ви поставите лише те, що треба саме вам. Плюс є можливість створити свій дистрибутив відразу зі свого робочого ПК як зріз встановлених програм. Щоправда я ще не випробував цей механізм. Як робочий стіл використовується середовище Moksha - дуже легеньке, доволі приємне і з можливістю одним кліком змінювати оформлення. Це вражає. Єдине, чого не підтримує Moksha - це іконки на робочому столі, але трішки призвичаївшись помічаєш, що вони не такі вже й потрібні, бо є QuickLauncher, клавіатурні скорочення, Автозапуск і пошук серед усіх програм.

Програми, яких немає в центрі керування пакетами можна спокійно встановити через термінал за допомогою apt-get чи dpkg.

Де ложка дьогтю? Періодичні збої браузерів через невідповідність процесора. Тут допоможе лише Gentoo, коли все скомпільовано під потрібний процесор. Але в цілому Бодін Лінукс, схоже, вдихнув нове життя в старе залізо.

Джерела:

Немає коментарів:

Дописати коментар